Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCommercial Lease – dzierżawa pomieszczeń

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-17 11:23:25
wielka brytania, nieruchomości, prawo, spółki

W Wielkiej Brytanii większość firm prowadzi swoje interesy w pomieszczeniach dzierżawionych na okres od kilku miesięcy do 25 lat.

To opcja dogodna dla wielu podmiotów gospodarczych gdyż początkowy nakład finansowy jest marginalny w porównaniu z zakupem nieruchomości a dostępność lokali i pomieszczeń jest stosunkowo duża. Ta forma wynajmu jest częsta przy najmie pomieszczeń na sklepy, magazyny czy biura.

Umowa dzierżawy dla firm między innymi określa długość okresu, na jaki umowa zostaje zawarta oraz wysokość czynszu. Często jednak umowa dzierżawy pozwala wydzierżawiającemu na okresowe weryfikowanie wysokości czynszu.

 

 

Częstą praktyką jest również wymóg wpłacenia tzw. premium, czyli opłaty na zakup leasu oraz wpłacenia depozytu, który zwracany jest po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy.

Umowa dzierżawy może również nakładać na dzierżawcę dodatkowe zobowiązania i ograniczenia.

I tak na przykład dzierżawcę może zostać zobowiązany w okresie trwania dzierżawy do wykonywania wszelkich niezbędnych napraw na własny koszt. Właściciel może nawet narzucić dzierżawcy dokonanie napraw, które to on uzna za konieczne o ile taki zapis został dokonany w umowie dzierżawy.

Lease może również zawierać klauzule ograniczające prawa dzierżawcy np. do wcześniejszego rozwiązania umowy, dokonywania zmian w przypadku, gdy konieczne jest przystosowanie pomieszczeń do nowych warunków itp.

Umowa dzierżawy jest negocjowalna, dlatego powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na następujące jej punkty:

  • Długość okresu dzierżawy
  • Wysokość czynszu (zwykle płatny z góry raz na kwartał) oraz ewentualnych opłat za usługi
  • Punkt w umowie umożliwiający wcześniejsze zerwanie umowy
  • Dilapidations (defekty, i odpowiedzialność za ich naprawienie)
  • Odpowiedzialność za naprawy pomieszczeń (wewnątrz i zewnątrz) ‐ full repairing lease
  • Odpowiedzialność za konserwację i naprawy sprzętu lub opłaty z tym związane

Większość umów dzierżawy zawiera skomplikowane terminy prawne, punkty, których zrozumienie wymaga wieloletniej praktyki a także zapisy wymagające negocjacji. Dlatego (ale nie tylko) czytanie umowy i negocjacje należy zlecić renomowanym firmom prawnym.

 

Flexible, short‐term licence agreement
krótkoterminowa umowa elastyczna

 

Innym rodzajem najmu jest short‐term licence agreement, czyli krótkoterminowa umowa elastyczna (zawierana np. przy wynajmie biur na krótki okres), w której najemca płaci depozyt (na początku umowy) oraz co miesięcznie przewidziany umową czynsz, jest zobowiązany do utrzymania pomieszczeń w dobrym stanie, ale nie do napraw.

Mamy dwa rodzaje takich umów – jedna z obsługą wliczoną w cenę czynszu a druga, w której wszelkie dodatkowe usługi płatne są osobno. Należy pamiętać, że przy opcji drugiej najemca często jest zobowiązany do korzystania z urządzeń wynajmującego, za co płaci dodatkowo.

Istnieje wiele budynków, w których pomieszczenia biurowe wynajmowane są właśnie w ten sposób.

 

Prowadzenie biznesu „z domu”

 

Mniejsze firmy lub osoby samozatrudnione, którym potrzebne jest biuro lub firmy, których działalność w większości przebiega u klienta (np. usługi transportowe, usługi doradcze, naprawy u klienta) mogą rozważyć prowadzenie działalności z domu.

To interesujące rozwiązanie dla osób posiadających własny dom lub mieszkanie. Jednakże, jeżeli bank udzielił nam pożyczki hipotecznej na zakup domu to umowa pożyczki (mortgage) oraz związane z nią obowiązkowe ubezpieczenie nieruchomości mogą nie zezwalać na prowadzenie działalności w domu.

Osoby, które najmują dom/mieszkanie muszą sprawdzić czy umowa najmu nie wyklucza użytkowania pomieszczeń na potrzeby biznesu.

Pomieszczenia mieszkalne zajmowane na potrzeby firmy podlegają obowiązkowi płacenia tzw. business rates, czyli podatku, który należny jest od tych pomieszczeń, które zajmuje firma. I tak na przykład, jeżeli wyodrębnimy jeden pokój w naszym domu i zorganizujemy w nim biuro firmy to jest wielce prawdopodobne, że będziemy musieli płacić od tego pokoju business rates, czyli osobny podatek od pomieszczeń biznesowych.

Innym problemem może być uzyskanie planning permission (w tym wypadku zgody na przekształcenie pomieszczeń na potrzeby biznesu), która może być konieczna, gdy znaczna cześć domu zostanie przekształcona ‐ mamy wówczas do czynienia za zmianą sposobu użytkowanie nieruchomości.

Planinng permission może być też niezbędna, jeżeli w związku z prowadzeniem działalności, dom nasz zacznie odwiedzać znaczna ilość osób, nasza działalność powodować będzie zwiększony hałas lub w inny sposób utrudniać będzie życie sąsiadom a także, gdy pomieszczenia wymagają przystosowania związanego ze zmianami strukturalnymi.

W każdym wypadku musimy pamiętać o wymogach prawa budowlanego, spełnieniu wymogów BHP lub przeciwpożarowych, które w naszym własnym domu również mają zastosowanie. W niektórych przypadkach może być także wymagana zgoda sąsiadów.

Kolejny aspekt to konieczność zapewnienia ochrony danych klientów np.: nabycie szaf do bezpiecznego przechowywania dokumentów oraz urządzeń do niszczenia dokumentów papierowych.

Prowadzenie działalności wymaga ponadto ubezpieczenia od skutków działalności a niestety większość ubezpieczalni nie ubezpiecza firm działających „z domu”, co oznacza, że ubezpieczenie dla firm tego typu będzie droższe, gdyż wybór ubezpieczyciela jest ograniczony.