Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRodzaje własności nieruchomości

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-17 11:59:19
wielka brytania, nieruchomości, prawo

W Wielkiej Brytanii mamy do czynienia z dwoma rodzajami własności nieruchomości ‐ freehold i leasehold.

Najczęstszym jest leasehold, którego kupno oznacza w uproszczeniu zakup nieruchomości na określoną liczbę lat. Bardzo często w ten sposób sprzedawane są wydzielone części jakiejś większej nieruchomości, np. mieszkania.

Kupując leashold nabywamy prawo do nieruchomości, ale nie do ziemi, na której ona stoi, co oznacza, że zobowiązani jesteśmy płacić właścicielowi gruntu tzw. ground rent, czyli określoną sumę pieniędzy rocznie. Dodatkowo płacimy zazwyczaj tzw. service charge – rodzaj czynszu, który płacony jest na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem budynku jako całości i przynależnych do nieruchomości części wspólnych oraz gruntów.

Długość leasu może być różna, ale na potrzeby pożyczki bankowej nie powinna być krótsza niż 70 lat i należy to sprawdzić zanim zdecydujemy się na kupno.

Kupując freehold stajemy się właścicielami zarówno nieruchomości, jak i gruntów, na których nieruchomość została zbudowana, a własność jest wieczysta. Nie płacimy wówczas opłat typu ground rent czy service charge, ale sami będziemy musieli zadbać o utrzymanie nieruchomości w należytej kondycji.


 

Etapy procesu kupna

 

Złożenie oferty

Jeżeli dana nieruchomość spełnia wymagania i jest atrakcyjna cenowo, wtedy kupujący zwraca się do agenta i składa na piśmie ofertę warunkowa (conditional offer /subject to contract), proponując swoją cenę zakupu. Oferta kupna za dana cenę jest warunkowa, gdyż jest uzależniona od pozytywnej opinii rzeczoznawcy, możliwości uzyskania środków finansowych oraz pozwoleń na ewentualne przeróbki.

Jeżeli oferta złożona zostanie ustnie, to w świetle prawa nie jest ona nigdy wiążąca.

Agent ma obowiązek przedstawić sprzedającemu każdą ofertę ‐ niezależnie od zaproponowanej ceny czy sytuacji kupującego.

Jeżeli właściciel nieruchomości zgodzi się na zaproponowaną cenę, wtedy mówimy, że oferta została przyjęta. Jeżeli nie, to można negocjować dalej aż do momentu, kiedy obie strony będą usatysfakcjonowane.

Jeżeli oferta została przyjęta agencja powinna wycofać nieruchomość z rynku i zaprzestać negocjacji ze wszelkimi innymi potencjalnymi kupcami, dlatego musimy zadbać o zawarcie przedwstępnej umowy zapewniającej ekskluzywność ‐ lockout agreement, który zabezpiecza przed „podkupieniem” przez innego chętnego. Czasami agent może poprosić o tzw. holding deposit.

Jeśli jesteś w trakcie uzyskiwania kredytu hipotecznego, to lepiej zaczekać na potwierdzenie przyznania kredytu przed zadeklarowaniem chęci kupna.

Jeżeli oferta zostanie przyjęta, to zaczynamy działać. Musimy jednocześnie załatwiać kilka spraw:

  • Szukamy prawnika, który będzie nas reprezentował
  • Staramy się o pożyczkę
  • Zatrudniamy rzeczoznawcę by sprawdzić stan lokalu

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Nowe <a href=Implanty Toruń nowoczesna stomatologia">

Nowe Implanty ...

Dobry Dentysta Toruń - Gabinet stomatologiczny Czym jest proteza w jeden dzień i dlaczego różni ...
Polska - Toruń 2022-08-05 Dodał: Marian Poręba Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę
Automatyczne <a href=Nalewarki Toruń Producent nalewarek Toruń i Maszyny rozlewnicze">

Automatyczne Nalewarki Toruń Producent nalewarek Toruń i ...

Automatyczne Nalewarki Toruń - Producent nalewarek Toruń – Maszyny rozlewnicze Maszyny rozlewnic...
Polska - Toruń 2022-08-05 Dodał: Ola Trawińska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Księgowość Toruń - Biuro rachunkowe Toruń

Czy warto zdecydować się na współpracę Biuro rachunkowe Toruń Plusów nawiązania współpracy z biu...
Polska - Toruń 2022-08-05 Dodał: Barbara Machoń Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert