Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBez prawnika ani rusz

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-17 12:10:44
wielka brytania, nieruchomości, prawo, handel

W Wielkiej Brytanii przy zakupie nieruchomości niezbędny jest prawnik, specjalizujący się w prawie nieruchomości. Transakcja zakupu - inaczej niż w Polsce - nie może się odbyć bez jego udziału.

 

Solicitor – prawnik

 

Jego dane należy podać agencji. Dalsze negocjacje między stronami odbywają się za pośrednictwem firm prawniczych, przy czym kupujący i sprzedający są reprezentowani przez oddzielne firmy prawnicze.

Prawnik sprawdza tytuł własności oraz okoliczne plany zabudowy, negocjuje warunki sprzedaży, gromadzi niezbędne dokumenty, rozmawia z bankiem, pośredniczy w przepływie środków finansowych między stronami i czuwa nad prawidłowym przebiegiem transakcji.

 

Broker – doradca finansowy

 

Przy zakupie nieruchomości można skorzystać z usług doradcy finansowego, który pomoże wybrać najkorzystniejszą pożyczkę bankową i ewentualnie ułatwi wybranie banku, u którego mamy największe szanse na uzyskanie pożyczki. Odradza się bezpośrednie zwracanie się do banku, gdyż każda odmowa udzielenia pożyczki może rzutować na późniejszą zdolność kredytową, a co za tym idzie - może uniemożliwić nam uzyskanie pożyczki w innym banku. Lepiej zwrócić się do jednego z polskich doradców, gdyż oni doskonale rozumieją potrzeby polskich biznesmenów, a dzięki jednoczesnej znajomości tutejszego rynku na pewno zwiększą szanse przeciętnego biznesmena na uzyskanie pożyczki. Poza tym pomogą przy załatwianiu wszelkich formalności.

 

Surveyor ‐ rzeczoznawca

 

Surveyor to rzeczoznawca budowlany. Jego zadaniem jest ocena stanu i wartości nieruchomości. Przy zakupie nieruchomości za pożyczkę z banku przyjęte jest, że bank wysyła rzeczoznawcę, aby ocenił on, czy nieruchomość warta jest żądanej ceny, przy czym za jego opinię płaci nie bank, ale potencjalny kupiec.

Częstą praktyką jest też zatrudnianie dodatkowego rzeczoznawcy przez kupującego. Surveyor kupującego ocenia stan ogólny nieruchomości np. dach, stan kanalizacji, kabli elektrycznych, poziom wilgoci ścian i pomieszczeń, ale może tez sprawdzić czy lokal nie ma wad strukturalnych.

 

Wymiana kontraktów

 

Firmy prawnicze uczestniczące w transakcji mają obowiązek sprawdzić, czy nieruchomość nie ma wad prawnych, czy posiada wszelkie wymagane pozwolenia, czy obie strony są wiarygodne w świetle prawa etc. W świetle ustawy o „Praniu Brudnych Pieniędzy” prawnicy kupującego muszą również ustalić skąd się biorą środki na zakup nieruchomości.

Jeżeli pomieszczenia wymagają jakichś przeróbek lub konieczna jest zgoda na zmianę użytkowania lokalu (planning permission), to również powinno się o nią starać na tym etapie.

Po sprawdzeniu wszystkich dokumentów i po dopełnieniu niezbędnych formalności następuje wymiana kontraktów, a transakcja staje się wiążąca. Jednocześnie z wymianą kontraktów kupujący wpłaca depozyt (częsta praktyka to około 10 proc. ceny), który stanowi zabezpieczenie na wypadek, gdyby kupujący się wycofał. Do momentu wymiany, każda strona może wycofać się z transakcji.

Reszta pieniędzy, które płaci kupujący, wpływa na konto firmy prawniczej reprezentującej kupującego. Kiedy obie strony są gotowe następuje tzw. Completion, czyli zakończenie transakcji i zmiana właściciela.

W dniu, w którym następuje Completion, środki pieniężne zostają przelane z konta prawnika reprezentującego kupującego na konto prawnika strony sprzedającej. Prawnik strony sprzedającej ma obowiązek w pierwszej kolejności spłacić bank, (jeżeli była pożyczka), a dopiero potem wpłaca resztę pieniędzy na konto sprzedającego.

Transakcja zajmuje kilkanaście tygodni, ale praktycznie eliminuje oszustwa w obrocie nieruchomościami.

 

Prawnik kupującego musi:

 • Zapłacić Stamp Duty Land Tax (podatek od zakupu)
 • Zarejestrować tytułu własności w Land Registry, czyli dokonać wpisu do Księgi Wieczystej

 

Rzeczy o których trzeba pamiętać (wynajmowanie lub kupno):

 • Kupno lub długoterminowy wynajem wymagają przeprowadzenia transakcji przez prawnika (solicitor lub conveyancer), a często też opinii rzeczoznawcy budowlanego(surveyor). Natomiast przy umowach krótkoterminowych nie jest to konieczne
 • Pomieszczenia muszą posiadać planning permission (koncesje), czyli pozwolenie, które określa jednoznacznie, jaki rodzaj biznesu może funkcjonować w konkretnym lokalu. Na przykład, jeżeli pomieszczenia użytkowane były jako sklep, to otworzenie w tym miejscu restauracji wymaga zmiany planning permission. Ewentualna zmiana sposobu użytkowania pomieszczeń nie zawsze jest możliwa. Dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie, jaki rodzaj działalności może być prowadzony w konkretnym lokalu
 • Wszelkie poważniejsze przeróbki pomieszczeń wymagają wcześniejszego uzyskania pozwolenia, które wydawane jest przez Urząd Miasta (Council). W przypadku wynajmu musi być też zgoda właściciela lokalu. Uzyskanie pozwolenia zajmuje nawet do kilku miesięcy, ale nie ma gwarancji, że proponowane zmiany zostaną przyjęte
 • Dostosowanie pomieszczeń, a więc i wszelkie przeróbki muszą być zgodne z wymogami prawa budowlanego, BHP oraz z bieżącymi przepisami przeciw ‐ pożarowymi. Prawidłowość wykonanych prac i ich zgodność z przepisami prawa zatwierdza Council , po wcześniejszej inspekcji lokalu
 • W przypadku dzierżawy najemca zobowiązany jest do płacenia czynszu, opłat za usługi oraz rachunków za wodę elektryczność gaz telefon itp. Firmy prowadzące działalność we własnym lokalu płacą również Council tax (comiesięczny podatek)
 • W Anglii i Walii firmy (np. fabryki, sklepy, restauracje, puby czy biura), oprócz normalnych zobowiązań finansowych, płacą również tzw. business rates, czyli podatek od pomieszczeń zajmowanych na potrzeby prowadzenia działalności. Wysokość tego podatku ustalana jest indywidualnie przez urzędnika z Valuation Office Agency (VOA). Podatek ten jest płacony również wtedy, gdy pomieszczenia określane jako mieszkalne (lub ich części) są użytkowane na potrzeby biznesu
 • Pomieszczenia muszą spełniać wymogi BHP, przeciwpożarowe oraz inne, jak na przykład bezpieczeństwo urządzeń gazowych czy elektrycznych. Odpowiedzialność za sprostanie tym wymogom spoczywa zarówno na właścicielu budynku, jak i na najemcy
 • W niektórych miejscach obowiązują ograniczenia, które mogą utrudniać lub uniemożliwiać rozwój danego biznesu - takie jak określony czas na przyjmowanie dostaw, poziom dozwolonego zanieczyszczenia, hałasu itp.
 • Najemca, oprócz obowiązku utrzymania lokalu w dobrym stanie, często ma również obowiązek dokonywania napraw bieżących a niekiedy też tych poważniejszych (ten punkt umowy można i należy negocjować przed podpisaniem umowy)
 • Niezbędnym przy prowadzeniu firmy jest zawarcie ubezpieczenia budynku i jego zawartości, czyli building and contents insurance

 

Ważne linki