Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPartnerships - spółki partnerskie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-17 10:23:27
wielka brytania, spółki, prawo,

To wspólna działalność dwóch lub więcej podmiotów. Partnerzy wspólnie zarządzają spółką, solidarnie odpowiadają za zobowiązania powstałe w wyniku prowadzenia działalności całym swoim majątkiem oraz partycypują w podziale zysku.

Spółka partnerska nie posiada osobowości prawnej (za wyjątkiem spółek utworzonych na terenie Szkocji).

 

 

Limited liability partnership  (LLP)
Spółka partnerska z o. o.

 

To forma pośrednia pomiędzy spółka kapitałową a spółką partnerską. Partnerzy partycypują w zyskach i obowiązkach, natomiast odpowiedzialność za zobowiązania spółki ograniczona jest do wysokości wniesionych wkładów oraz udzielonych poręczeń.

Spółki typu LLP rejestrowane są przez Companies House. Rejestracja spółki partnerskiej z ograniczoną odpowiedzialnością jest droższa i bardziej skomplikowana niż rejestracja spółki partnerskiej.

Prowadzenie spółki LLP nakłada także na partnerów dodatkowe obowiązki np. składanie dokumentów finansowych do Companies House, audytowania sprawozdań finansowych. Ta forma prawna wykorzystywana jest do prowadzenia firm prawniczych czy audytorskich.

 

Rejestracja spółek partnerskich

 

Spółkę można zarejestrować samodzielnie lub skorzystać z usług firm pośredniczących (company formation agent). Spółkę typu LLP mogą założyć przynajmniej dwa podmioty (osoby fizyczne lub osoba prawna). Aby zarejestrować spółkę, potrzebne są następujące dokumenty:

  1. formularz rejestracyjny LLIN01 (Application to register limited liability partnership), zawiera następujące informacje:
  • wnioskowana nazwa spółki
  • region Wielkiej Brytanii, gdzie będzie znajdować się siedziba spółki
  • adres spółki
  • wskazanie partnerów wyznaczonych do reprezentowania spółki w kontaktach z Companies House (tzw. designated partner)
  • wyszczególnienie partnerów
  • poświadczenie o otrzymaniu zgody na użycie w nazwie spółki słowa lub frazy z listy zakazanej
     

Wniosek rejestracyjny należy wysłać do właściwego oddziału Companies House. O właściwości oddziału decyduje adres siedziby spółki, tzn: oddział w Cardiff w przypadku siedziby firmy znajdującej się na terenie Anglii oraz Walii, oddziału w Edynburgu w przypadku siedziby firmy znajdującej się na terenie Szkocji, oddział w Belfaście w przypadku siedziby firmy znajdującej się na terenie Irlandii Północnej.
Po wysłaniu dokumentów rejestracyjnych do Companies House zostaną one sprawdzone pod względem formalnym. W przypadku spełnienia wszystkich wymogów, Companies House wyda certyfikat rejestracji (certificate of incorporation) oraz włączy informacje o spółce do zasobów publicznych. Certyfikat zawiera nazwę oraz numer rejestracji i jej datę. Certyfikat musi być podpisany przez urzędnika dokonującego rejestracji lub opatrzony urzędową pieczęcią.
Zgodnie z postanowieniami Companies Act 2006 spółka musi mieć biuro (registered office). Biuro musi mieć adres, pod który można dostarczyć korespondencję, ale nie musi znajdować się w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej. Adres registered office może być, np. adresem biura rachunkowego, ale władze spółki mają obowiązek zapewnienia płynnego odbioru korespondencji.

Rejestracja nie zostanie zakończona pomyślnie w przypadku, gdy nazwa spółki jest identyczna lub zbieżna z nazwą innej spółki. Przed wysłaniem formularza rejestracyjnego można sprawdzić nazwy już istniejących spółek na stronie Companies House (funkcja WebCheck, usługa darmowa).

Warto też sprawdzić bazę danych Trade Marks Register prowadzoną przez UK Intellectual Property Office, by upewnić się, że proponowana nazwa nie identyczna lub podobna z zastrzeżonym znakiem towarowym.

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert