.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuObawa utraty miejsc pracy w londyńskim City w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE

dodał: Barłomiej Druziński | 2015-12-03 10:39:25 Wyślij Drukuj Pobierz
uk, ue,

Nawet 100 tysięcy miejsc pracy w sektorze bankowym mogłoby zostać utraconych w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (tzw. Brexit) twierdzą dobrze poinformowane źródła w londyńskim City.

Nawet 100 tysięcy miejsc pracy w sektorze bankowym mogłoby zostać utraconych w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (tzw. Brexit) twierdzą dobrze poinformowane źródła w londyńskim City. Brexit zmusi dziesiątki banków mających swoje europejskie centrale w Londynie do przeniesienia wysokopłatnych profesjonalistów do rywalizujących z Londynem europejskich centrów finansowych, takich jak Frankfurt, Luksemburg i Dublin. Ocenia się, że poziom zatrudnienia w niektórych londyńskich bankach inwestycyjnych mógłby obniżyć się nawet o połowę, co byłoby poważnym uderzeniem w całą gospodarkę i w rynek nieruchomości.

Wypowiedzi szefów wielkich międzynarodowych banków inwestycyjnych, takich jak np. Morgan Stanley są bardziej stonowane ale ostrzegają oni, że w przypadku zwycięstwa zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z UE firmy, dla których rynek Unii Europejskiej ma duże znaczenie, będą musiały dostosować się do nowej sytuacji Londynu. Inne opinie wyrażone w tej sprawie wskazują, że bardzo trudno jest skwantyfikować ilość miejsc pracy, które mogłyby być utracone i w jakim czasie miałoby to nastąpić, nie ma jednak wątpliwości, że wyjście z UE spowodowałoby poważną utratę konkurencyjności Londynu i całego sektora usług finansowych.

Pomimo dość optymistycznych wypowiedzi większości analityków z City, że do Brexitu jednak raczej nie dojdzie, wiele banków i instytucji finansowych przygotowuje plany awaryjne na taką okoliczność.

Premier David Cameron obiecał przeprowadzenie referendum w sprawie przynależności Wielkiej Brytanii do UE przed końcem 2017 roku ale powszechnie uważa się, że nastąpi do na jesieni 2016 r.

Za London Evening Standard