Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWpływ Brexitu na działalność firm z londyńskiego City

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bartłomiej Druziński | 2016-07-27 14:40:25
wphi londyn, brexit

Brexit będzie miał znaczący wpływ na działalność firm z londyńskiego City w odniesieniu do usług świadczonych przez te firmy w państwach członkowskich UE

Brexit będzie miał znaczący wpływ na działalność firm z londyńskiego City w odniesieniu do usług świadczonych przez te firmy w państwach członkowskich UE. Świadomość tego ma nowo powstały rząd Theresy May. W jednym z pierwszych wywiadów sekretarz skarbu Philip Hammond przyrzekł obronę interesów londyńskiego City w trakcie negocjacji z UE. Podkreślając konieczność zapewnienia dostępu do unijnego rynku brytyjskim firmom sektora usług finansowych Hammond stwierdził, że zna i rozumie znaczenie Jednolitego Paszportu.

Przez wiele lat Londyn był doskonałą lokalizacją dla operujących w UE instytucji finansowych, jednak referendalna decyzja o Brexicie powoduje, że menadżerowie coraz częściej będą stawiać sobie pytanie o najlepszą lokalizację ich biznesu. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że duże międzynarodowe banki, mające swoje siedziby w Londynie, mogłyby stracić Jednolity Paszport, który pozwala im świadczyć usługi finansowe w całej Unii Europejskiej. Obecny mer Londynu, Sadiq Khan ostrzega, że utrata Jednolitego Paszportu byłaby katastrofą dla wielu firm operującym z londyńskiego City.

Co więcej, w aktualnej sytuacji część manadżerów londyńskich funduszy inwestycyjnych rozważa przeniesienie działalności z UK do Europy kontynentalnej. Badanie przeprowadzone po referendum przez firmę Prequin wśród 142 menadżerów pokazało, że 7% z nich myśli o przeniesieniu działalności poza UK, a 17% waha się jeszcze w tej sprawie. Proces ten rozpoczął się już wśród bankowców. Potwierdzeniem tego jest choćby zapowiedź ze strony JPMorgan Chase (który w UK zatrudnia ok 16 tys. pracowników) redukcji 4 tys. etatów w UK (od czasu referendum także UBS i Deutsche Bank ostrzegały o negatywnym wpływie Brexitu na sytuację City, a HSBC zasugerował, że mógłby przenieść z Londynu do Paryża ok 1,5 tys. etatów).

W reakcji na te procesy dostrzec należy aktywność europejskich polityków przedstawiających oferty dla pracowników i instytucji londyńskiego City, rozważających przeniesienie się poza UK. Na przykład rząd francuski przedstawił pakiet inicjatyw adresowanych zarówno do firm jak i pracowników sektora finansowego, mający na celu przyciągnięcie ich ze Zjednoczonego Królestwa do Francji. Pakiet obejmuje m.in. zmniejszenie podatku dochodowego, możliwość zwolnienia na okres do ośmiu lat od podatku od zamożności zagranicznych posiadaczy akcji/inwestorów, utworzenie jednego punktu doradczo-kontaktowego dla pracowników sektora finansowego pragnących przenieść się z UK do Francji. Z kolei hiszpański minister gospodarki zachęca amerykańskie banki inwestycyjne do przeniesienia się z Londynu do Hiszpanii, zaś hiszpańscy politycy rozważają przyjęcie korzystnych rozwiązań podatkowych zachęcających firmy sektora finansowego do przeniesienia się z Londynu do Madrytu.

Źródło: WE