Wg danych urzędu statystycznego (Office for National Statistics, ONS), w okresie III-V.2016, liczba osób bezrobotnych spadła o 54 tys. w stosunku do poprzednio badanego okresu (tj. XII.2015-II.2016) i wyniosła 1,65 mln (4,9%), co stanowiło poziom najniższy od ponad 11 lat. Liczba osób zatrudnionych, w tym prowadzących własną działalność gospodarczą, wyniosła 31,70 mln osób, co stanowiło liczbę o 176 tys. wyższą w stosunku do poprzednio badanego okresu i o 624 tys. wyższą w skali roku. Wskaźnik zatrudnienia wyniósł 74,4% i był poziomem najwyższym od momentu rozpoczęcia prowadzenia tego rodzaju statystyk.
Pozytywne informacje napływały też z innych obszarów statystyki dotyczącej zatrudnienia, w tym m.in. w danych dot. osób prowadzących działalność gospodarczą (roczny wzrost o 300 tys. do łącznej liczby 4,79 mln, tj. 15,1% aktywnych zawodowo), jak i osób zatrudnionych w pełnym wymiarze pracy (wzrost o 401 tys. w skali roku, do łącznej liczby 23,19 mln). W skali kwartału odnotowano też wyraźne spadki, jak np. w liczbie osób nieaktywnych zawodowo (spadek o 46 tys. w skali kwartału i o 181 tys. w skali roku) oraz w liczbie osób pobierających zasiłki dla osób bezrobotnych (spadek o 34 tys. w skali kwartału).
Publikację danych dot. rynku pracy komentuje się głównie w kontekście korzystnego trendu związanego z obniżaniem poziomu bezrobocia, jaki utrzymywał się w pierwszej połowie br. Eksperci wskazują, że choć w okresie poddanym badaniu pojawiały się już pierwsze sygnały ostrożności w polityce zatrudnienia przedsiębiorstw (wywołane przede wszystkim referendum ws. członkostwa UK w UE), to nie wpłynęły one znacząco na pogorszenie dynamiki rynku pracy.
Źródło:WE/ONS