Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNie daj się okraść - poradnik

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bartłomiej Druziński | 2016-10-24 15:06:16
nie daj się okraść, oszustwa

W związku z powtarzającymi się przypadkami prób dokonania oszustwa na niekorzyć polskich przedsiębiorców/firm prosimy o zapoznanie się poniżej załączoną informacją

W związku z powtarzającymi się przypadkami prób dokonania oszustwa na niekorzyć polskich przedsiębiorców/firm prosimy o zapoznanie się poniżej załączoną informacją.

Przykładowe formy działania oszustów:

Ø ogłoszenia na dedykowanych portalach internetowych, jak np. portale agrotechniczne (traktory, maszyny rolnicze), portale samochodowe (używane i nowe samochody), telefony komórkowe, wszelkiego rodzaju elektronika, itp.

Ø fałszywe strony internetowe, np. nieistniejących firm spedycyjnych, przewozowych, ubezpieczeniowych,

Ø najniebezpieczniejsza forma to podszywanie sie oszustów pod istniejące, legalnie przedsiębiorstwa. Nawet nie preparują stron internetowych, tylko podszywają się pod już legalnie istniejące. Różnice są minimalne, np. w dokumentach, które oszust przesyła do firmy, którą chce oszukać. Strony te są łudząco podobne do tych firmowych - różncie są minimalne - np. podany inny numer telefonu lub adres e-mail.

Ø polskie firmy przed dokonaniem dostawy towaru często sprawdzają w bazach-portalach internetowych, zajmujących się monitorowaniem np. kondycji finansowej zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii podmiotów gospodarczych czy dana firma istnieje i jaką ma wiarygodność, ocenę finansową. Jednakże mimo sprawdzenia danej firmy w tego typu bazach należy także ubezpieczać swoje transakcje, a także szczegółowo analizować dokumenty otrzymywane od firm i porównywać z raportami z wywiadowni. Oszustów podszywających się pod istniejące i dobrze prosperujące firmy jest coraz więcej, a zdradzają ich tylko drobne szczegóły, jak na przykład inny niż w prawdziwej firmie numer telefonu, adres mailowy lub też adres firmy. Natomiast raport na temat firmy z baz danych zawiera tylko "suche" fakty na temat istniejącej, prawdziwej firmy.

Ø często niestety faktury wystawiane przez oszustów są łudząco podobne do oryginalnych lecz nie zawsze wiadomo, jak powinna wyglądać faktura z firmy, z którą się dopiero nawiązało kontakt. Dlatego też bardzo ważny jest osobisty kontakt z firma, z którą chce się robić biznes. Żadne kontakty z firmami poznanymi poprzez ofertę e-mailową, bez osobistego kontaktu, proponujące super deale, atrakcyjne ceny, itp. nie są bezpieczne.

Ø atrakcyjne oferty cenowe ZAWSZE ! są podejrzane ! Przykładowo - traktor kosztujący 20 tys. euro nie może być sprzedawany za 7 tys euro, mimo, że oba są z tego samego roku i mają bardzo podobny przebieg.

Ø W kontaktach handlowych zawsze należy zachować czujność. Nie należy nawiązywać kontaktów handlowych przez e-mail - W każdym przypadku trzeba poznać swojego partnera handlowego osobiście. Należy także sprawdzać zarejestrowanie domen (adresów e-mail i stron www). Egzotyczna lokalizacja, na przykład na Wyspach Salomona czy na Kajmanach, ale także choćby w USA czy w Niemczech, jeżeli firma zarejestrowana jest w Wielkiej Brytanii, zwykle oznacza dużą możliwość chęci popełnienia przestępstwa.

Ø Szczególną uwagę Państwa pragniemy zwrócić na pojawiające się na polskich, dedykowanych portalach internetowych oferty, jak na przykład portale kupna - sprzedaży maszyn rolniczych, samochodów, ale także tych oferujących pracę czy różnego typu usługi. Niestety zdarza się, że publikowane tam ogłoszenia są bardzo dobrze spreparowanymi oszustwami. Zalecamy także daleko idącą ostrożność w stosunku do wszelkiego typu otrzymywanych, a nie wywołanej wcześniej korespondencji e-mailowej, zawierającej oferty współpracy czy też zatrudnienia. Oszuści posługują sie wieloma dostępnymi technikami elektronicznymi aby dotrzeć do państwa i zaproponować fałszywą transakcję. Jeśli nie znają Państwo firmy, która sie do Państwa zwraca, sugerujemy stosowanie do niej zasady ograniczonego do minimum zaufania. Pozwoli to zminimalizować możliwość utraty pieniędzy lub towaru.

Ø W ostatnim czasie wzrastać zaczęła liczba firm, oszukanych za pomocą mechanizmu działania popularnego na terenie Wielkiej Brytanii oszustwa, zwanego „European Distribution Fraud”.

Polega ono na podszywaniu sie oszustów pod istniejące, legalne przedsiębiorstwa. Producent lub dostawca z Europy kontaktuje się z oszustami podszywającymi się pod markę istniejącej firmy, działającej na terenie Wielkiej Brytanii. Coraz częstsze są przypadki podszywania się oszustów pod duże sieci handlowe, jak na przykład ASDA, Tesco, Morrison’s, Waitrose, Aldi, Lidl, Sainsbury’s, Iceland czy też Marks & Spencer. Grupa przestępcza składa duże zamówienie lub ofertę sprzedaży towarów posługując się np. podobnymi adresami mailowymi lub danymi kontaktowymi istniejącej firmy. Nieświadomy producent lub dostawca wysyła zamówienie pod fałszywy adres, które trafia w ręce oszustów lub też płaci za towar, którego nigdy nie dostaje.

Często do firmy zgłasza się za pomocą korespondencji e-mailowej lub też, przy okazji np. targów, na których dana firma wystawia swoje produkty, "przedstawiciel" danej sieci handlowej proponujac zakup dużych partii danego towaru. Zwykle osoba lub osoby podające się za "handlowców" dużych sieci bardzo dobrze znają przyjęte powszechnie procedury handlowe, co świadczy o znakomitym przygotowaniu oszustów. Dlatego też w każdym przypadku, przed dokonaniem transakcji, szczegółowo należy sprawdzić, za pomocą e-maila czy też telefonicznie w danej sieci handlowej, czy dana osoba jest tam zatrudniona.

Sprawdzać należy także wystawiane przed takiego "handlowca" dokumenty, m.in. faktury. Dla przykładu specyficzny dla rynku brytyjskiego jest fakt, że w Wielkiej Brytanii na różnego typu dokumentach, w tym fakturach nie używa się pieczątek.

Im więcej pieczęci i różnych znaków firmowych na dokumencie, tym jest on bardziej podejrzany !

Dodatkowo należy wzmóc czujność, jeżeli na jakiejkolwiek fakturze czy też dokumencie bankowym, zamiast nazwy firmy, przed numerem rachunku bankowego pojawia się imię i nazwisko "handlowca" lub jakiejkolwiek innej osoby prywatnej !

Należy także wzmóc czujność przy przedłużonych terminach płatności ! Oszuści wykorzystują mp. 30 dniowy termin płatności aby "wyciągnąć" od danej firmy jak najwięcej towaru !

Ø W każdym przypadku należy przed transakcją sprawdzić swojego kontrahenta. Można to zrobić poprzez Creditsafe lub inne portale-wywiadownie gospodarcze.Jest to płatne od kilku do kilkudziesięciu funtów za pełną informację o firmie. Jednakże jest to stosunkowo mały wydatek w porównaniu z oszustwem na kilka, kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy funtów.

 

WPHI ma wykupioną subskrypcję na usługi firmy Creditsafe, sprawdzającej szczegółowo wiarygodność każdej zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii firmy. My możemy to sprawdzić dla każdego polskiego przedsiębiorstwa w ciągu kilku minut absolutnie bezkosztowo, ponieważ z założenia WPHI nie biorą pieniędzy za swoje usługi. Prosimy o bezpośredni kontakt: london@trade.gov.pl

Ø Jakakolwiek forma ubezpieczenia swojego towaru czy należności, którą firma ma zamiar zapłacić za zamówiony przez siebie towar pozwoli w najgorszym przypadku na odzyskanie części towaru lub swoich pieniędzy.

Ø Jeśli już firma padła ofiarą przestępstwa, jakim jest oszustwo finansowe, należy działać w następujący sposób. Przede wszystkim zgłosić fakt oszustwa w najbliższym firmie posterunku Policji, dołączając wszystkie „dokumenty" i e-maile, które firma dostała od oszusta. Policja, w zależności od sytuacji, podejmuje stosowne czynności, w tym m.in. sprawdzenia na poziomie lokalnym i/lub wojewódzkim, a także krajowym i/lub międzynarodowym. W przypadku przestępstw na dużą skalę, koordynacją czynności zajmuje się odpowiednia komórka usytuowana w Komendzie Głównej Policji, w tym także we współpracy z partnerami zagranicznymi. Ale jasno należy powiedzieć, że wykrywalność tego typu oszustw jest na niewielkim poziomie, a samych oszustw jest znacząca liczba i niestety rośnie.

Ø W przypadku, gdy firma została oszukana za pomocą oszustwa “European Distribution Fraud”, należy zgłosić takie oszustwo do Action Fraud – centrum zgłoszeń oszustw na terenie Wielkiej Brytanii – www.actionfraud.police.uk

Należy przy tym pamiętać, że oszustwo, w tym także typu “European Distribution Fraud”, można zgłosić do Action Fraud jeżeli miało miejsce na terenie Wielkiej Brytanii, a także w przypadku, gdy na fakturze istnieje brytyjski adres oraz numer konta w banku brytyjskim.

Ø Oprócz tego można także zatrudnić do ściągnięcia należności wyspecjalizowaną w tego typu działaniach firmę, które działają zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii. Firmy działają w zasadzie bez kosztowo, ustalając na samym początku jednak procent - jest to zwykle kilka do kilkunastu procent kwoty, na którą dana firma została oszukana i ściągają ten procent po odzyskaniu należności.

W sytuacji w której zostałeś oszukany sugerujemy pilny kontakt z przedstawicielami Policji w Polsce.


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

intermedialna.pl Blog

Oferta przeznaczona dla firm zainteresowanych artykułem sponsorowanym na blogu intermedialna.pl
Polska - Swarzędz 2022-04-26 Dodał: Wojciech Fedczyn IT/ICT, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Przewodnik "CZUJNIKI CIŚNIENIA"

Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA nawiąże współpracę z podmiotami dostarczającymi manometry i inne c...
Polska - POZNAŃ 2022-04-03 Dodał: Julia Żarczyńska Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne, Pozostałe branże, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Pomoc w odzyskiwaniu odszkodowań

Już od wielu lat pomagamy naszym klientom w uzyskaniu odszkodowań z dowolnego rodzaju ubezpieczeń...
Polska - KLIKUSZOWA 2022-03-13 Dodał: Michał Dziurdzik Doradztwo/consulting/edukacja, Usługi finansowe, Transport i logistyka, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert