Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJeśli chcesz pracować w Wielkiej Brytanii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-17 12:18:17
wielka brytania, praca, świadczenia socjalne, zawody

W Wielkiej Brytanii są dwie podstawowe formy zatrudnienia: samozatrudnienie (self‐employment) i praca na etat (employment).

 

 

Jesli mamy w planach rozwijanie własnej firmy, ważne jest, abyśmy znali prawo pracy. W Zjednoczonym Królestwie (w przeciwieństwie do Polski) wniesienie sprawy do Sądu Pracy (Employment Tribunals) przeciw pracodawcy jest relatywnie proste i niedrogie, a sędziowie wnikliwie analizują wszelkie nadużycia karając nierzetelnych pracodawców.

 


Samozatrudnienie

 

Samozatrudnienie (self‐employment) wymaga rejstracji w urzędzie podatkowym (HM Revenue & Customs). Rejstracja jest stosunkowo prosta i może być dokonana w ciągu trzech miesięcy od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Samozatrudniony to przedsiębiorca, który sam odprowadza podatek dochodowy (Income tax) oraz skladki na ubezpieczenie społeczne (National Insurance Contributions). Samozatrudniony płaci dwa rodzaje składek:

  1. Class 2 National Insurance Contributions, które są niezależne od osiąganego dochodu i w roku podatkowym 2012/2013 wynoszą 2.65 funta tygodniowo. Składki te odpowiadają polskim składkom na ZUS i są płacone miesięcznie albo kwartalnie
  2. Class 4 National Insurance Contributions - wysokość tej składki zależy od osiągniętych dochodów ‐ im wyższe dochody tym wyższa składka

Koniec roku podatkowego upływa 5 kwietnia, a zeznanie podatkowe składane jest raz w roku - najpóźniej do 31 października, gdy składamy je w formie papierowej, lub do 31 stycznia, jeżeli rozliczamy się elektronicznie za pomocą internetu.

Urząd skarbowy zazwyczaj przysyła odpowiednie formularze oraz informacje przypominające o rozliczeniu podatkowym, jak również broszury ułatwiające prawidłowe wypełnienie zeznania podatkowego.

Prowadząc jednoosobową firmę można się rozliczyć samemu, jednak warto to zlecić doświadczonemu księgowemu.

Osoby samozatrudnione, po przekroczeniu ustalonego progu obrotów rocznych (do 31 marca 2013 jest to 77 tys. funtów od 1 kwietnia 2013 jest to 79 tys.  funtów), powinny się również zarejestrować jako płatnicy VAT. Od 1 stycznia 2010 roku brytyjski urząd podatkowy wprowadził odrębny sposób rozliczania VAT dla firm handlujących z innymi państwami Unii Europejskiej.

 

 

CIS (Construction Industry Scheme)

 

Przy okazji omawiania samozatrudnienia, warto wspomnieć o dużej liczbie osób, które pracują w branży budowlanej. Wszystkie firmy i osoby pracujące na własny rachunek w budownictwie mają obowiązek rejestracji w

CIS.

Osoby te zobowiązane sa zgłosić samozatrudnienie i uzyskać tzw. kartę CIS‐4 (Constructions Industry Scheme) lub - jeżeli nie mają jeszcze numeru ubezpieczenia (National Insurance Number) ‐ tymczasową kartę CIS‐4.

W budownictwie obowiązują odmienne reguły dotyczące płacenia podatku. Tylko duże firmy, posiadające zgodę urzędu podatkowego, mogą otrzymywać swoje wynagrodzenie w całości. Mniejsze firmy otrzymują zazwyczaj pieniądze z potrąceniem zaliczek na podatek, które później uwzględniają w rozliczeniu własnego podatku.

Jeżeli samozatrudniony nie dokona rejestracji, zleceniodawca będzie potrącał wyższe kwoty jako zaliczki na podatek dochodowy i ubezpieczenie społeczne. Dowodem, że podatek został odliczony, są vouchery i zestawienie kwot potrąconych z wynagrodzenia. Podatek do zapłaty za dany rok będzie należny, jedynie wtedy jeżeli suma potrąconych i wpłaconych zaliczek jest niższa niż należny podatek.

Jeżeli okaże się, że zapłaciliśmy za dużo, to będzie można starać się o zwrot nadpłaconego podatku.

 

CSCS (Construction Skills Certification Scheme)


Choć nie jest to wymóg prawny, niemniej wiele firm w branży budowlanej wymaga od pracowników posiadania karty CSCS. Karta CSCS wydawana jest przez CITB Construction Skills i potwierdza posiadanie kwalifikacji w zawodach budowlanych oraz znajomość zasad BHP (Heath & Safety) obowiązujących na budowach.

Istnieje kilka rodzajów kart, poświadczających różne specjalności budowlane i poziomy doświadczenia pracownika.

Zielona karta (Green Card ‐ Construction Site Operative)  - to karta podstawowa. Do jej uzyskania konieczne jest potwierdzenie kwalifikacji do pracy na budowie oraz zdanie testu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

W przeszłości firmy budowlane chętnie zatrudniały podwykonawców (często osoby samozatrudnione), ponieważ nie musialy odprowadzać za nich podatku i składek na ubezpieczenie społeczne.

Od 2007 r. ten proceder został w znacznym stopniu ukrócony i urząd podatkowy bardzo wnikliwie analizuje, czy zależności między zleceniodawcą a wykonawcą nie są tak naprawdę zależnościami między pracodawcą a pracownikiem.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert