Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCo warto wiedzieć o gospodarce

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-17 09:54:36
wielka brytania, pkb, bezrobocie, inflacja, gospodarka

Wielka Brytania jest wciąż ekonomiczną potęgą. Według Banku Światowego to 6. gospodarka świata z PKB przekraczającym 2,5 bln dolarów, co stanowi ok. 4 proc. globalnego wzrostu. Gospodarka Wielkiej Brytanii uznawana jest za jedną z najbardziej liberalnych gospodarek UE.

 

 

Największy udział w brytyjskim PKB mają usługi, głównie bankowe i ubezpieczeniowe – londyńskie City jest światowym centrum usług finansowych - ale i utrzymuje produkcje zwłaszcza w sektorze zaawansowanych technologii.

 

 

Źródło: Bank Światowy

 

Do najważniejszych gałęzie przemysłu należą: produkcja maszyn i urządzeń, sprzętu elektrycznego, wyposażenia dla kolejnictwa, przemysł stoczniowy, lotniczy, produkcja pojazdów silnikowych i części do nich, sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego, przemysł metalurgiczny, chemiczny, wydobycie węgla i ropy, produkcja papieru, przetwórstwo żywności i przemysł tekstylny.

 

 

 

Rolnictwo jest nowoczesne, wysoce zmechanizowane i zapewnia ok. 60 proc. zapotrzebowania kraju na żywność.

 

 

Źródło: Bank Światowy

 

Gospodarka Wielkiej Brytanii uznawana jest za jedną z najbardziej liberalnych gospodarek Unii Europejskiej. Po głębokiej recesji w latach 2009-10 powoli wraca na ścieżkę powolnego, ale stabilnego wzrostu. Ze względu na duży udział sektora finansowego w PKB brytyjska gospodarka mocno odczuła pierwszą falę kryzysu. Według Eurostatu brytyjskie PKB obniżyło się w 2008 roku o 0,8 proc., rok później spadło o ponad 5 proc.

W Wielkiej Brytanii udało się ograniczyć bezrobocie do 6,2 proc. (dane Eurostatu za lipiec 2014 r.). Najnowsze dane i prognozy płynące z rynku potwierdzają obecnie trwały charakter tendencji wzrostowej. W skali roku, liczba bezrobotnych spadła o 468 tys., co stanowiło największy roczny spadek od 1988 r.

 

Źródło: Bank Światowy

 

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w IV kwartale 2014 r. o 0,6 proc. kwartał do kwartału - podał urząd statystyczny. Wobec IV kwartału 2014 roku brytyjski PKB wzrósł o 3,0 proc. w IV kwartale. Według danych Office for National Statistics w trzecim kwartale 2014 roku PKB wzrosło o 0,7 proc. w stosunku do drugiego kwartału i o 3 proc. w stosunku do trzeciego kwartału 2013 r. Zwraca jednak uwagę, że stagnacja gospodarcza w Unii Europejskiej odbija się również na wynikach brytyjskiej gospodarki – wzrost PKB w drugim kwartale w ujęciu rocznym był jednak nieco wyższy niż w trzecim kwartale i wyniósł 3,2 proc. Nie zmienia to faktu, że brytyjska gospodarka należy do najszybciej podnoszących się po kryzysie europejskich gospodarek.

 

 

Podstawowe wskaźniki brytyjskiej gospodarki

Wskaźniki

2009

2010

2011
 

2012
 

2013
 

2014 prognoza

2015 prognoza

PKB (dynamika w %)

-5,2

1,7

1,1

0,3

1,7

2,9

2,5

Deficyt budżetowy (% PKB)

-11,4

-10,4

-8,6

-7,0

-7,5

-6,5

-5,5

Dług publiczny (% PKB)

69,6

80,0

84,2

74,7

76,6

82,6

85,1

Inflacja (w %)

2,2

3,3

4,6

2,8

2,2

2,4

2,3

Bezrobocie (w %)

7,6

7,8

8,1

8,2

7,6

7

7

Eksport (w%)

-10,1

5,3

8,9

7,5

1,1

3,3

4,1

Import (w%)

-11,9

8,5

4,0

2,3

2,1

4,9

4,9

źródło: Office for National Statistics, HM Treasury, Eurostat, Pre-Budget Report
 

 

Ujemna inflacja pierwszy raz od ponad 50 lat

 

Brytyjski urząd statystyczny poinformował w maju 2015 r. o tym, że poziom inflacji w kwietniu spadł o 0,1 proc., czyli pierwszy raz od 1960 roku w Wielkiej Brytanii zanotowano ujemną inflację.

Pierwszy od marca 1960 roku przypadek ujemnej inflacji jest, według Office for National Statistics (ONS), przede wszystkim zasługą niskich cen ropy i malejących w związku z tym kosztów transportu (obniżyły się one w kwietniu 2015 r. o 0,13 proc.).

Zarówno ONS, rząd jak i eksperci podkreślają, że ujemna inflacja nie stanowi problemu ekonomicznego i nie powinna być mylona z deflacją, która oznacza długotrwałe utrzymywanie się spadku cen.

„Powinniśmy cieszyć się ze spadku cen dopóki możemy. Nie oznacza to jednak, że Wielka Brytania stanie się drugą Japonią, która przez wiele lat zmagała się ze szkodliwą dla gospodarki deflacją. Nie ma również obaw, że możemy mieć do czynienia z kryzysem na miarę tego z lat 30. XX wieku” - mówił na antenie telewizji Sky News Tom Stevenson z funduszu inwestycyjnego Fidelity Investments.

Oświadczenie w tej sprawie wydał równie minister finansów George Osborne. „Ujemna inflacja to dobra wiadomość dla budżetów domowych. Powinniśmy cieszyć się z pozytywnych efektów w postaci niższych cen żywności czy energii, tym bardziej, że pokrywa się to z rosnącymi wynagrodzeniami i spadkiem bezrobocia. Nie należy mylić tego z deflacją, ale musimy pozostać czujni na potencjalne tendencje deflacyjne. Nasz system finansowy jest jednak dobrze przygotowany na ich zwalczanie, nawet jeśli się pojawią” - napisał Osborne.

Eksperci zauważają również, że do spadku inflacji w przyczynił się umacniający się funt, który spowodował obniżenie kosztów importu, przede wszystkim żywności, ale również ropy naftowej.

Inflacja w Wielkiej Brytanii obniżała się konsekwentnie od 2011 roku, kiedy to wynosiła około 5 proc.

 

Polityka monetarna

 

Stopa bazowa Banku Anglii jest na rekordowo niskim poziomie 0,5 proc. (poziom utrzymywany od ponad czterech lat), program zakupu aktywów finansowych z emisji rezerw Banku Anglii (Asset Purchase Scheme/quantitative easing/QE) realizowany dla zwiększenia podaży pieniądza w gospodarce jest na poziomie 375 mld funtów.

Bank Anglii kontynuuje wspólny z HM Treasury program dla zwiększenia dostępności i obniżenia oprocentowania kredytów dla MŚP i mieszkaniowych kredytów hipotecznych - Funding for Lending Scheme (80 mld funtów; dostępność do stycznia 2015 r.).

Realizacja programu przebiega poniżej oczekiwać (wykorzystanie netto wynosi dotychczas 45,7 mld funtów) chociaż w oficjalnych publikacjach wskazuje się znaczący wpływ programu na obniżenie kosztu finansowania bankowego i planowane wykorzystanie programu w całości w założonym terminie.

 

Brytyjski sektor bankowy

 

Agencja ratingowa Moody’s obniżyła perspektywę oceny wiarygodności kredytowej całego brytyjskiego sektora bankowego (ze stabilnej na negatywną). Według Moody’s pozytywne czynniki wpływające na sytuację tego sektora (silniejszy wzrost gospodarczy w UK, poprawa stabilności finansowej, poprawa dochodowości banków, czy zmniejszenie skali „złego zadłużenia” w bilansach banków) zostały przeważone przez ryzyko skutków przygotowywanych zmian regulacyjnych dot. ponoszenia kosztów ratowania zagrożonych upadłością banków („bail-in” regime) oraz ryzyko wzrostu kosztów prowadzenia działalności przez banki w UK banków.

Według Moody’s przyczynami przewidywanego zmniejszenia dochodowości banków są: podwyższone ryzyko kar regulacyjnych i wypłat odszkodowań na rzecz konsumentów i kosztów prowadzenia spraw sądowych zw. z zarzutami o nieprawidłowości w prowadzeniu działalności bankowej, ryzyko wzrostu kosztów związanych z zapewnieniem zgodności z prawem powiązane z prowadzoną reformą regulacyjną (oddzielenia systemowo ważnej bankowości uniwersalnej/detalicznej od bardziej ryzykownej działalności inwestycyjnej, zasilania finansowego zagrożonych upadłością banków („bail-in” rules) przez sektor finansowy) i presją na ponoszenie kapitałów własnych przez banki, znaczący wzrost cen na rynku nieruchomości mieszkaniowych w UK, co naraża banki na ryzyko dekoniunktury.

Decyzja Moody’s była szeroko komentowana przez media brytyjskie i globalne media. W komentarzach zwracano także uwagę na wystąpienie D. Flinta (Chairman of the HSBC) do Kanclerza G. Osbornea w sprawie przedłużenia do 2019 r. terminu na wdrożenie zasad rozdzielenia działalności uniwersalnej od inwestycyjnej banków („the ringfencing” rules) i ostrzeżenia, że stan niepewności banków zw. z „the ring-fencingmoże dodatkowo pogłębić dochodzenie prowadzone przez the Comperition and Markets Authority w zakresie osobistych rachunków bieżących oraz usług bankowych dla MŚP.

 

źrodła: MSZ, PAP

 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert