Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto i gdzie inwestuje

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-17 10:09:37
wielka brytania, polska, inwestycje, firmy

Wielka Brytania plasuje się w czołówce globalnych inwestorów. Według danych OECD zajmuje 5. miejsce na świecie.

 

 

Według wstępnych danych OECD w 2012 r. poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) brytyjskich przedsiębiorstw wyniósł 71,8 mld dol. (ok. 47,1 mld funtów), znacznie poniżej poziomu z 2011 r., gdy wyniósł on 106,7 mld dol. (najwyższa wartość od momentu rozpoczęcia kryzysu gospodarczego w 2008 r.).

Warto jednak podkreślić, że przepływy inwestycji netto (tzn. różnica między nowymi inwestycjami a dezinwestycjami, czyli zmniejszeniem zaangażowania na rynku) znacząco w 2012 roku spadły.

Według danych Office of National Statistics inwestycje zagraniczne brytyjskich firm netto spadły z 60,1 miliardów funtów w 2011 roku do 26,5 mld funtów w 2012 roku. Jeśli chodzi o rynki europejskie doszło nawet do dezinwestycji netto w wysokości 0,7 mld funtów.

Najwyższy poziom brytyjskich inwestycji odnotowuje się nadal w Stanach Zjednoczonych (nieprzerwanie od ponad dekady) oraz Holandii i Luksemburgu. Zjednoczone Królestwo jest również wciąż atrakcyjnym miejscem do lokowana inwestycji.

Ponadto, według danych OECD, w 2012 r. zagraniczne przedsiębiorstwa zainwestowały w Wielkiej Brytanii 62,7 mld dol. (ok. 41,1 mld funtów), co stanowi wzrost o 7,6 mld funtów w skali roku, co dało Brytyjczykom szóste miejsce w świecie. 2012 rok podtrzymał dobrą tendencję. Według Office of National Statistisc napływ inwestycji do Wielkiej Brytani wyniósł 40,1 mld funtów. Najwięcej inwestycji pochodziło z krajów europejskich i obu Ameryk (po ok. 13-14 mld funtów).

Według corocznego raportu The FDI (Foreign Direct Investment - global greenfield investmants trends) najwięcej projektów inwestycyjnych w 2012 r. w Europie prowadzono właśnie w Wielkiej Brytanii – 812. Według danych urzędu, największym inwestorem zagranicznym w Wielkiej Brytanii były tradycyjnie Stany Zjednoczone. Drugim największym inwestorem jest Holandia, z inwestycjami na poziomie.

 

Źródło: Bank Światowy

 

Ostatnie lata są jednak i tak okresem inwestycyjnego spowolnienia – rekordowy pod tym względem był 2011 rok, kiedy bezpośrednie inwestycje zagraniczne brytyjskich firm i – jak wynika z danych UK Trade and Investment - osiągnęły wówczas wartość 68,2 mld funtów, co oznacza poziom najwyższy od 2008 r. Firmy brytyjskie najwięcej zainwestowały w Europie – 30,9 mld funtów, a zwłaszcza w Luksemburgu (8 mld funtów) oraz w Belgii (5,6 mld funtów).

Odnotowano także wzrost BIZ w Azji (0,8 mld funtów) oraz obu Amerykach (19,0 mld funtów); natomiast spadek - w Australii i Oceanii, co było spowodowane przede wszystkim redukcją zadłużenia firm brytyjskich w stosunku do ich zagranicznych spółek. W tym samym roku, najwięcej zainwestowały w Wielkiej Brytanii kolejno: kraje obu Ameryk – łącznie 14,3 mld funtów, Europy – 13,2 mld funtów oraz Azji – 3,0 mld funtów.

 

Inwestycje brytyjskie w Polsce

 

Polska od kilku lat pozostaje najbardziej atrakcyjną lokalizacją dla BIZ w regionie - dane Narodowego Banku Polskiego dotyczące sugerują, że wartość zagranicznych inwestycji w Polsce na koniec 2012 r. wyniosła 426,5 mld euro, co stanowiło 111,8 proc. PKB.

W corocznej ankiecie UNCTAD, pytającej inwestorów o najbardziej atrakcyjne kraje do inwestowania w latach 2013-2015, Polska znalazła się na czwartym miejscu w Europie i na czternastym na świecie. Nic dziwnego, że brytyjski kapitał nie omija naszego kraju.

Według danych NBP wartość zobowiązań z tytułu inwestycji Wlk. Brytanii w Polsce na koniec 2012 r. wyniosła 7540,9 mln euro (co dało Wielkiej Brytanii 9 miejsce na liście największych inwestorów w Polsce). Łączna liczba zarejestrowanych inwestorów brytyjskich w Polsce (powyżej 1 mln euro) wynosi ponad 100, przy czym pierwsza 15. największych firm zainwestowała ponad 80 proc. całości inwestycji brytyjskich w Polsce.

Do największych inwestycji brytyjskich w Polsce należą: Tesco Plc (supermarkety), Imperial Tobacco Plc (przemysł tytoniowy), GlaxoSmithKline (farmacja), British Oxygen Corporation (gazy techniczne), AVIVA Plc (finanse), Bates Ltd (transport, magazyny), Cadbury’s Schweppes (art. spożywcze), Shell Overseas Holdings Ltd. (produkty naftowe).

Z danych GUS wynika, że większość zainwestowanego w Polsce brytyjskiego kapitału trafiło do małych firm zatrudniających do dziewięciu osób – pod koniec 2012 były to 904 firmy z 1315 ogółem z udziałem brytyjskiego kapitału. W sumie według GUS udziały brytyjskiego kapitału we wszystkich spółkach sięgnęło na koniec 2012 roku 5,3 mld pod koniec 2012 r., co stanowiło niespełna 3 proc. całego zagranicznego kapitału w polskich firmach.

Obserwowane jest zwiększone zainteresowanie brytyjskich inwestorów rynkiem polskim, szczególnie wśród przedsiębiorstw średniej wielkości. Poszukują oni z reguły możliwości wykorzystania środków dostępnych z Unii Europejskiej przy rozpoczynaniu działalności na terenie Polski. Realną szansą wydaje się być przenoszenie funkcji pomocniczych dużych przedsiębiorstw (księgowość, zarządzanie zasobami ludzkimi, badania i rozwój, itp.) do innych krajów (Business Process Offshoring).

Biorąc pod uwagę niższe koszty siły roboczej w Polsce w porównaniu do Wielkiej Brytanii, bliskość geograficzną dwóch krajów oraz bliskość kulturową, Polska jest atrakcyjnym partnerem do lokowania tego typu inwestycji. Zaobserwować można także bardzo duże zainteresowanie zakupem nieruchomości w Polsce przez obywateli brytyjskich.

Brytyjski biznes nie ukrywa, że chce aktywnie włączyć się w wykorzystywanie przyznanych Polsce funduszy europejskich w perspektywie budżetowej 2014-20. Według British Polish Chamber of Commerce brytyjskie firmy są w najbliższych latach zainteresowane udziałem w inwestycjach w energetyce (w tym wydobycie gazu łupkowego i energetykę jądrową), transport i infrastrukturę (zwłaszcza koleje) ochronę zdrowia i przemysł związany z naukami biomedycznymi i handel.

 

Polskie inwestycje w Wielkiej Brytanii

 

Wraz z otwarciem brytyjskich granic dla polskiej siły roboczej ruszyła też fala polskich inwestycji w Wielkiej Brytanii. Zauważalny jest znaczny wzrost zainteresowania ze strony polskich firm oraz osób fizycznych podejmowaniem działalności gospodarczej, głównie usługowej, na terenie Wielkiej Brytanii.

Rejestrowane są firmy z sektora budowlanego, przedstawicielstwa polskich firm produkcyjnych i handlowych, polskie hurtownie, sklepy, restauracje, bary itp. Według szacunków British Polish Chamber of Commerce, już 40 tys. firm tego typu założonych przez Polaków funkcjonuje na terenie Wielkiej Brytanii. Oprócz tych małych najczęściej jednoosobowych firm w Zjednoczonym Królestwie inwestują również większe podmioty.

Od kilku lat jest tam obecny ze swoimi paczkomatami Integer. Od ponad dekady ma na Wyspach swoją spółkę Fakro. Spółkę handlową ma również grupa Nowy Styl. Kilka sklepów ma kosmetyczny potentat Inglot. W wielkiej Brytanii zainwestowały również m.in. Can-Pack, Rec Global, Comarch, Black Red White, Forte czy Amikę.

Stan należności z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich w Wielkiej Brytanii według NBP na koniec 2012 r. wyniósł 4306,8 mln euro, co plasuje ten kraj na trzecim miejscu wśród polskich inwestycji za granicą (za Luksemburgiem i Cyprem).

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert